Обережно — телефонні шахраї! Частина друга

Продовжуємо знайомити вас із популярними шахрайськими схемами та нехитрими правилами, що допоможуть зберегти ваші нерви та кошти.

 

SMS-прохання 

Ви отримуєте SMS із проханням: «У мене проблеми, зателефонуй за таким-то номером. Якщо номер не відповідає, поклади на нього гроші та перетелефонуй». Сучасні сервіси масової розсилки дозволяють вказувати на місці відправника будь-яке ім'я. А значить, коли ви отримуєте повідомлення від «мами», «тата», «сина» або «коханого», це зовсім не означає, що його написала саме ця людина. Так багато людей поповнюють чужі рахунки, думаючи, що повідомлення про допомогу дійсно надіслав хтось близький.

Що робити?

Якщо повідомлення від близької людини здається підозрілим, зв'яжіться з нею за відомим вам номером та запитайте, що сталося. Відповіддю найчастіше буде: «Все гаразд, а чому ти питаєш?». 

 

Дзвінок про неприємності, що трапились із близькою людиною

Вам телефонують з інформацією, що ваш родич потрапив у біду, а для його порятунку потрібні гроші. Шахраї вигадують різні ситуації: ніби хтось потрапив у лікарню, виникли проблеми з поліцією або ж потрібно терміново переказати кошти за загублену річ. Зберігайте спокій, адже ваш родич або знайомий, якого згадали у розмові, скоріш за все спокійно спить вдома. 

Що робити?

Зв'яжіться з родичем за відомим вам номером. Якщо ж у вас нещодавно вкрали автономери або знайшли вашу собаку та просять винагороду за їхнє повернення — наполягайте на зустрічі. У кожному із випадків, перш ніж будь-що робити, порадьтеся зі знайомими — це допоможе втриматися від емоційних вчинків.

 

Гроші на благодійність

Злочинці на те й злочинці, що не цураються використовувати людське співчуття та благородство заради власної наживи. Наприклад, ви можете отримати SMS з подібним змістом:

  • Надішліть SMS на короткий номер, щоб допомогти дитячому будинку №...
  • Зателефонуйте на номер та допоможіть постраждалим у…
  • Перекажіть кошти на номер картки та врятуйте...

Що робити?

Допомагайте тим, хто цього справді потребує, а не шахраям. Актуальні реквізити для благодійних пожертв можна знайти на сайтах перевірених фондів.

 

Оформлення контракту на ваше ім'я

Незнайомці просять за невелику винагороду придбати для них SIM-карту та оформити контракт на ваше ім'я. Ви погоджуєтеся. Згодом зловмисники телефонують з цього номера за кордон або надсилають платні SMS на короткі номери. Після блокування мобільного рахунку через заборгованість шахраї викидають SIM-карту, а ви, як офіційний власник номера, залишаєтеся боржником. 

Що робити?

Ставтеся до SIM-карти так само, як до банківської картки: нікому її не передавайте.