Сексуальне насильство онлайн: як захистити дитину в інтернеті

Покоління сучасних дітей вже не пам'ятає світ до інтернету. За статистикою, 47% українців віком до 9 років регулярно бувають онлайн, а серед підлітків віком до 12 років цей показник сягає 92%. Проте всесвітня мережа створює не лише можливості, а й чимало загроз, зокрема небезпеку сексуального насильства. Ми не можемо зупинити прогрес, але як батьки можемо зробити інтернет безпечнішим для своєї дитини. Розповідаємо, як саме.

 

Знання – сила

Нормальна людина не звикла бачити небезпеку в безневинному спілкуванні, але збоченці саме на це й розраховують. Якщо ваша дитина постійно переписується з кимось в мережі, це вже привід для посиленої уваги. Насамперед ви маєте знати про загрози, які існують в інтернеті. По-друге, потрібно розмовляти з дитиною про ці загрози, адже проінформований – значить озброєний.

Кожних 5 хвилин Internet Watch Foundation знаходить у мережі фото чи відео сексуального насильства над дитиною. 46 000 000 зображень із дитячою порнографією зберігається у базі Європолу. Третина цих матеріалів припадає на селфі, тобто дітей змушують робити інтимні фото чи відео самостійно. Щоб досягти своєї мети, злочинці вдаються до особливих практик: секстингу, онлайн-грумінгу та сексторшену.

  • Секстинг – це надсилання інтимних фото або відео із використанням сучасних засобів зв’язку.  
  • Онлайн-грумінг – це налагодження довірливих стосунків з дитиною в інтернеті з метою сексуального насильства над нею. 
  • Сексторшен – це налагодження довірливих стосунків з дитиною в інтернеті з метою отримання приватних матеріалів, шантажування та вимагання додаткових матеріалів чи грошей.

 

Корисні ресурси

Одним із пріоритетів Київстар як лідера у галузі телекомунікацій є не лише забезпечити доступ до якісного інтернету, а й сприяти створенню безпечного кіберсередовища. Тому Київстар, Мінцифра, Уповноважений Президента з прав дитини та освітній проєкт Stop_sexтинг запустили національну інформаційну кампанію #Не_ведись та створили онлайн-платформу, що допоможуть запобігти сексуальним злочинам над дітьми в Україні. Якщо соромитеся говорити із сином чи дочкою на важку тему, просто покажіть їм цей сайт.

Щоб дізнатися більше про безпеку в інтернеті, також радимо батькам ознайомитися із тематичними матеріалами на порталі «Дія».

 

Як захистити дитину вже зараз?

Київстар розробив власний батьківський контроль – Star Guard Family. Це технологічне рішення дозволяє:

  • налаштовувати доступ до мережі за віком; 
  • блокувати сайти та додатки з неприйнятним контентом;
  • обмежити користування смартфоном та додатками, наприклад, на час занять у школі; 
  • перевіряти розташування дитини та отримувати повідомлення про її місцеперебування; 
  • контролювати рівень заряду телефону тощо.