м. Київ
Виберіть місто

   Новини і акції

   Петро Чернишов: «Хороша освіта в принципі безкоштовною бути не може»

   07.07.2017

   Київстар постійно інвестує в освіту українців. Компанія реалізує проект Make Your Mark для розвитку талановитих школярів та студентів, підтримує телеком-акселератор Radar Tech, допомагає проекту GoGlobal привозити в Україну волонтерів для навчання дітей англійської мови. Президент компанії - головний адвокат освітніх проектів і особисто бере участь в реалізації більшості з них. Про систему навчання в нашій країні, вартість знань і корисний закордонний досвід Петро Чернишов розповів в інтерв'ю Радіо Аристократи.

   Іван: Давно вже хотів з вами поговорити на тему освіти. Я вважаю, що від того, якою буде освіта залежить і те, якою буде країна в недалекому майбутньому. З вашої точки зору, яка в українській освіті зараз головна проблема?

   Петро: У держави немає грошей на якісну освіту, вони є у батьків. Держава робить вигляд, що вона безкоштовна, як і медицина, хоча всі чудово розуміють, що це не так. Хороша освіта в принципі безкоштовною бути не може. Ті українські батьки, які хочуть, щоб їхні діти отримали якісну освіту, але не мають грошей на приватну школу, доплачують державній. Як офіційним способом, так і просто «заносять». А коли ти робиш вигляд, обманюєш самого себе, то це завжди призводить до чогось поганого.

   Іван: Тобто виходи два - або офіційно зробити освіту платною, або вкладати в неї більше грошей.

   Петро: Я не думаю, що у держави є магічні запаси грошей, які вона може вкласти в освіту. Хоча знову ж таки, якщо корупція зменшиться, може ці гроші і з'являться. Але важливіше зробити так, аби ці гроші «ходили» за учнем або студентом. Багато країн вводять ваучерну систему, головний принцип якої такої: батьки хочуть, щоб їх дитина ходила в певну школу, він проходить спеціальний конкурс і якщо його беруть, то ті гроші, які державою призначалися на навчання цієї дитини, відразу переводяться в цю школу.

   У нас неймовірна, ненормальне кількість університетів: не вистачає викладачів, щоб якісно навчати студентів. Якщо в установі можна купити залік або іспит за гроші, то вона не має права називатися університетом.

   Іван: Як відсіяти неефективні університети? Як викинути їх з ринку?

   Петро: Ринок сам все розсудить. Зараз у нас вважається, що випускник школи повинен піти в якийсь університет. Чому він зобов'язаний? У європейських країнах такого немає, значна частина випускників йде на vacational trainings - те, що у нас називається технікумами або навчанням прямо на роботі.

   Іван: Ваші діти навчаються на Заході. Що б ви хотіли звідти перенести в Україну? Який закордонний досвід міг би бути корисним тут?

   Петро: Мені дуже подобається регулярна звітність перед батьками. У школи є сайт, де публікується буквально все: успішність, поведінка дітей, що відбувається в школі, куди діти їздять, хто до них приходить в школу виступати. Тобто відкритість школи по відношенню до батьків. У недержавних шкіл є опікунський комітет, в Британії це називається академією. Самі батьки вирішують, що їхні діти будуть вчити.

   Іван: Наскільки пріоритетним у нас зараз є питання освіти, якщо брати картину держави в цілому?

   Петро: Звичайно, в країні війна, але вона буде не завжди. Ми ж думаємо, що у нас буде хороше майбутнє, а щоб так і було, треба інвестувати гроші зараз.